Wybierz kongres
Wyzwania dla polskiego przemysłu drzewnego, w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Konferencja
hala B, sala konferencyjna nr 1
5 marca 2024
11:00-15:00
11:00
Piotr Poziomski - Prezydent Izby Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Jakie zmiany czekają polskie firmy drzewne?
Piotr Poziomski - Prezydent Izby Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
PIGPD to jedna z największych ogólnopolskich organizacji samorządu gospodarczego w naszej branży. Istnieje od 1992 r. i zrzesza blisko 150 firm. Większość z nich to przedsiębiorstwa tartaczne, ale nie brakuje też producentów architektury ogrodowej, podłóg, palet, domów z drewna, maszyn i narzędzi, handlowców itd.. Są to zarówno podmioty zaliczane do największych w kraju, jak i małe oraz średnie firmy
11:15
Mateusz Dryjer - Dyrektor zarządzający SPECBUD
Robotyzacja w produkcji palet – case study firma
Mateusz Dryjer - Dyrektor zarządzający SPECBUD
Jesteśmy liderem w produkcji opakowań drewnianych, specjalizując się w paletach, nadstawkach paletowych oraz skrzyniach transportowych, spełniających normy ISPM-15/IPPC. Nasza niezawodność oraz doskonała jakość produktów zdobyły zaufanie klientów z różnych sektorów gospodarki. Działamy zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim, dostarczając swoje rozwiązania na skalę globalną. Innowacyjność to nasza dewiza, dlatego inwestujemy w nowoczesne oraz zautomatyzowane stanowiska pracy, co pozwala nam tworzyć produkty spełniające najwyższe standardy. Jednak to nie wszystko. Działamy w pełnym duchu ekologii. Nasze opakowania są wielokrotnego użytku, co zmniejsza ilość odpadów oraz wpływ na środowisko. Dbamy o planetę korzystając z zielonej energii. Idziemy jeszcze dalej- odpady produkcyjne przekształcamy w czysty pellet. Oferujemy własny transport a dla Twojej pełnej kontroli nad ładukiem- Innowacyjny system monitoringu istotnych parametrów środowiskowych. Dzięki nam, Twoje towary są zawsze w najlepszych rękach. Wybierz naszą firmę i zaufaj ekspertom w dziedzinie opakowań drewnianych. Jesteśmy gotowi sprostać Twoim potrzebom i dostarczyć ekologiczne rozwiązania na miarę Twojego sukcesu.
11:30
Dominik Walaszek - Prezes Zarządu AGGE
Robotyzacja produkcji mebli litych na przykładzie firmy MARDOM
11:45
Grzegorz Kotnarowski - Prezes Zarządu WOODINSPECTOR
Polskie systemy optymalizacji produkcji drzewnej
partner merytoryczny debaty:
Sala konferencyjna nr 1
6 marca 2024
Przyszłość branży meblarskiej - szanse i zagrożenia.
Prowadzenie: Jerzy Osika - PROMEDIA
Jerzy Osika – ekspert branży meblarskiej, zarządzania i sprzedaży. Szkoleniowiec, wykładowca, moderator i uczestnik eksperckich paneli dyskusyjnych, juror, doradca i wydawca. Szkoli i doradza firmom z branży meblarskiej w zakresie: skutecznych strategii, zarządzania, sprzedaży, marketingu wystawienniczego, umiejętności osobistych, innowacyjnego handlu.
Wykładowca, moderator i uczestnik eksperckich paneli dyskusyjnych na krajowych i międzynarodowych targach i konferencjach (m.in. w Las Vegas, Chicago, Toronto, Hongkongu, Mumbaju, Frankfurcie nad Menem, Lipsku, Walencji, Porto, Kijowie). Organizator wydarzeń branżowych (jak np. Home&Garden Congress).
Juror renomowanych konkursów w Polsce (m.in. Diament Meblarstwa, Ekspozycja Roku) i na świecie (m.in. Global Innovation Awards w Chicago, RetailME Awards w Dubaju, RetailME Awards KSA w Jeddah, Arabia Saudyjska). Przedstawiciel Polski w Radzie Ekspertów światowego konkursu Euroshop Retail Design Award. Wydawca i redaktor naczelny portalu biznesu wyposażenia wnętrz (Ambiente.info.pl) Autor bloga www.jerzyosika.com. Przedstawiciel w Polsce światowej agencji trendów Fashion Snoops z Nowego Jorku.
Właściciel i prezes firmy Promedia, która jest Partnerem Strategicznym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Promedia jest członkiem Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, posiada certyfikat jakości usług szkoleniowo-doradczych SUS 2.0 i jest wpisana do Bazy Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Czytaj więcej
11:00 – 11.45
Blok pierwszy: Konkurencyjność
- Czy polska branża meblarska nadal utrzymuje konkurencyjność na rynkach zagranicznych?
- Jakie czynniki wpływają na utratę konkurencyjności w naszej branży?
- Czy istnieje szansa na obniżenie cen strategicznych surowców, takich jak drewno i płyty drewnopochodne? Jakie warunki musiałyby zajść, abyśmy mogli oczekiwać istotnych obniżek cen?
- W jaki sposób można zdobyć przewagę konkurencyjną na coraz bardziej zmiennym i wymagającym rynku?
Uczestnicy:
- Michał Strzelecki - dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli
- Prof. dr hab. Piotr Beer – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Michał Kuryłło – członek Rady Nadzorczej The True Green
Czytaj więcej
12:00 – 12.45
Blok drugi: Kadry i Automatyzacja
- Jak można podnieść kompetencje pracowników i wykorzystać zalety automatyzacji w celu optymalizacji produkcji?
- Czy można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości produkcja mebli twardych i tapicerowanych zostanie całkowicie zautomatyzowana?
- Czy, w kontekście niedoboru wykwalifikowanej kadry, importowanie pracowników z odległych rynków jest korzystną strategią? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ten proces był efektywny?
- Znaczący problem dla branży meblarskiej stanowi zapaść w systemie edukacji zawodowej. Jak można sobie z tym poradzić? Czy Branżowe Centra Umiejętności mogą stanowić skuteczne rozwiązanie tego problemu?
Uczestnicy debaty:
- Michał Piłat – dyrektor zarządzający, członek zarządu HOMAG Polska
- Tomasz Wiktorski - właściciel B+R Studio
Czytaj więcej
13:00 – 13.45
Blok trzeci: Eksport
- Jakie strategie eksportowe pomogą nam rozwijać sprzedaż na międzynarodowych rynkach?
- Rynki europejskie stają się coraz trudniejsze dla polskich firm, co widać w słabnącej dynamice eksportu. Jakie działania branża meblarska może podjąć, aby zwiększyć sprzedaż na Starym Kontynencie?
- Czy wciąż rynki odległe, takie jak Stany Zjednoczone czy Indie, pozostają atrakcyjnym celem dla polskiej branży meblarskiej? Jakie wyzwania należy pokonać, aby skutecznie zagospodarować te rynki?
Uczestnicy:
- Agnieszka Chwiędacz - dyrektor ds. eksportu Black Red White
- Tomasz Wiktorski, manager polskiego showroomu na targach High Point w USA
- Marcin Winkowski, dyrektor sprzedaży GTV
Czytaj więcej
14:00 - 14:05
Podsumowanie i podziękowanie
Przyszłość branży meblarskiej. Szanse i zagrożenia
Organizatorem debaty są targi Wood Tech Warsaw Expo 2024, a partnerem merytorycznym Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.
Najlepsi fachowcy z branży podzielą się swoimi opiniami i wiedzą o sytuacji na rynku meblarskim. Odpowiedzą m.in. na pytania: jak zwiększyć sprzedaż na międzynarodowych rynkach, co zrobić, by ograniczyć koszty, jak zadbać o wykwalifikowane kadry, w jaki sposób wykorzystać atuty automatyzacji i robotyzacji oraz jak zoptymalizować produkcję.
Polska branża meblarska zmaga się z największymi od lat problemami. Dynamicznie rosnące koszty produkcji sprawiają, że stopniowo traci ona konkurencyjność na rynkach zagranicznych, a słabnący popyt powoduje coraz większe spadki sprzedaży.
O tym, w jakim kierunku zmierza sektor mebli, będziemy rozmawiali na najbliższej edycji targów Wood Tech Warsaw Expo w Ptak Warsaw Expo.
Zapraszamy 6 marca, o godz. 11.00 na ekspercki panel dyskusyjny pt.